Ana sayfa PLATFORM MOBİL Play Store Uygulama İndirme Oranları Düşüşte

Play Store Uygulama İndirme Oranları Düşüşte

132
0

Play Store algoritmaları, Google’ın Şubat 2017 Oyun Geliştiricileri Konferansısonrasında yeniden ele alınmıştı. Bu algoritma değişimi sonrası, kullanıcının daha kolay uygulamalara erişim sağlaması planlanıyordu.

Uzun süren geliştirme süreci sonrası, yakın zamanda algoritmada değişim yaşandı. Ancak geliştiriciler, algoritmanın değiştiği günden bugüne uygulama ve oyun indirmelerinde, yüzde doksana varan bir azalma yaşandığına dair geri bildirimlerde bulunmaya başladılar. Google’da indirme oranlarında yaşanan azalma ile algoritma değişiminin aynı tarihlere denk geldiğini doğruladı.

Play Store algoritmasında benzer uygulamalar önerilerinde sıkıntılar var

Yeni algoritma sonrası, benzer uygulamalar önerileri daha sık kullanılmaya başladı. Geliştiriciler algoritmanın çoğu zaman alakasız uygulamaları önerdiğini, özellikle küçük ve orta ölçekli uygulamaların eskisine göre daha zor bulunduğundan dert yanıyor. Yeni algoritmanın hali hazırda, ana sayfada gösterilen büyük ölçekli uygulamaların indirme oranlarını etkilemediğini söylemek gerekir.

Google için küçük ve orta ölçekli uygulamaların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle bağımsız firmaların Play Store tarafından desteklendiğini ve ana sayfada ayrı bir bölüm ayrıldığını belirtmek gerek.

Buna karşılık yeni algoritma Play Store‘un gün geçtikçe artan uygulama zenginliğini, yeterince kullanıcıya aktaramıyor gibi görünüyor. Google bu şikayetler sonrası kimi düzeltmeler yaptı ve belli oranlarda indirme oranlarında düzelmeler yaşandı. Ancak yine de sorunun tam anlamıyla giderilmediğini de eklemek gerekiyor.

yazar Veyis Özen Ertuğ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.